Vitamín E je antioxidant, který chrání buňky a posiluje imunitu

Vitamín E je antioxidant, který chrání buňky a posiluje imunitu

Ale ať už je to účast na hodině jógy nebo cvičení doma na podložce, protahovací cvičení vám mohou pomoci zvládnout cukrovku a snížit riziko komplikací.

Pravidelné protahování svalů nejen pomáhá předcházet zraněním souvisejícím se cvičením, ale může také zlepšit flexibilitu a rozsah pohybu, což jsou běžné problémy u lidí s diabetem 2. typu, a zvýšit prokrvení svalů. Nový výzkum navíc naznačuje, že při snižování nezdravé hladiny cukru v krvi mohou hrát roli protahovací cvičení.

Výhody strečinku pro diabetes

Protahování je nezbytnou součástí cvičebního programu pro každého – přesto existují určité výhody protahování, které se konkrétně týkají diabetu. Studie v časopise Journal of Physiotherapy uzavírá, že 20 minut protahování může snížit hladinu cukru v krvi jak u lidí s diabetem 2. typu, tak u osob s rizikem tohoto onemocnění. Ve studii účastníci po jídle provedli 40 minut protahování horní a dolní části těla. Výsledky ukázaly, že hladiny glukózy (krevního cukru) byly sníženy v průměru o 28 miligramů na decilitr (mg/dl) v polovině napínací sezení a 24 mg/dl po celých 40 minutách.

Ačkoli je zapotřebí více výzkumu k potvrzení těchto výhod snižujících hladinu glukózy, strečink má další prokázané přínosy pro zdraví. “Víme, že diabetes sám o sobě může snížit rozsah pohybu a flexibilitu,” vysvětluje Guy Hornsby, Jr., PhD, ředitel laboratoře pro lidskou výkonnost a docent lidské fyziologie na Univerzitě Západní Virginie v Morgantownu. “Lidé s diabetem typu 2 nemusí mít dobrou flexibilitu, ale jednoduchá protahovací cvičení to mohou překonat.” ”

Protahování může také zlepšit rovnováhu a zabránit pádům. Pády mezi staršími dospělými jsou hlavní příčinou zranění a invalidity. Díky tomu je prevence úrazů jednou z největších výhod protahování, říká Jane K. Město. „Pokud osoba s diabetem 2. typu upadne a zraní se, možná bude muset na chvíli přestat cvičit, a to je scénář, který nechceme,“ říká Dickinson.

Jak se bezpečně protáhnout

Dr. Hornsby říká, že protahovací cvičení by se mělo provádět poté, co se svaly mohly zahřát trochou mírné až mírné aktivity-například po 5 až 10 minutách mírné chůze nebo na konci tréninku. Nikdy se neprotahujte před cvičením, když jsou svaly studené a náchylné ke zranění.

“Protahování by mělo sval prodloužit až k mírnému nepohodlí, ale jakmile toho bodu dosáhnete, zastavte a držte pózu po dobu 10 až 15 sekund a dýchejte, zatímco to děláte,” říká Hornsby. “Nehoupej se nahoru a dolů a nepokoušej se dosáhnout úseku déle.” ”

Také, ať se protáhnete ve třídě nebo sami, mějte na paměti, že žádné protahovací cvičení by nemělo bolet.

Hledání protahovacích cvičení, která vás baví

Ačkoli skupinové třídy, které kladou důraz na protahování – jako jóga, pilates a tai chi – nebyly studovány konkrétně u lidí s diabetem, Hornsby říká, že je prokázáno, že zlepšují flexibilitu a rovnováhu.

Mezi další možnosti strečinku ve třídách patří hodiny vodních cvičení. “Většina programů pro vodní nebo vodní cvičení také prokázala flexibilitu,” říká. Hornsby dodává, že cvičení v bazénu je zvláště dobré pro lidi s nadváhou nebo obezitou, protože vztlak vody odstraňuje další zátěž tělesné hmotnosti a usnadňuje cvičení a zároveň snižuje možnost zranění.

Pokud dáváte přednost strečingu na vlastní pěst, Hornsby doporučuje provádět asi 5 až 10 minut a více strečinku se zaměřením na velké svaly používané při činnostech, které obvykle děláte, jako jsou ochromující svaly a lýtkové svaly na nohou, pokud jste chodec. Každý úsek před uvolněním obvykle podržíte asi 15 sekund.

Chcete -li natáhnout svaly hamstringů, položte jednu nohu před sebe s pokrčenou nohou. Ohněte druhé koleno a trochu se opřete. Při protažení držte tělo vzpřímeně a záda rovně, ne prohnutě. Cítíte protažení v zadní části prodloužené nohy.

Chcete -li protáhnout lýtkové svaly, položte ruce rovnoměrně na zeď a nakloňte se dopředu, přičemž jednu nohu položte před druhou. Ohněte přední koleno a narovnejte zadní nohu, když tlačíte patu na podlahu. Cítíte protažení od lýtka až k patě.

Chcete -li natáhnout ramena, jemně vytáhněte jeden loket přes hrudník směrem k opačnému rameni; opakujte s druhým ramenem. Hornsby říká, že poranění ramen je běžné u lidí s diabetem, a doporučuje protahovací cvičení, jako je toto, aby uvolnila ramena.

Pokud si nejste jisti, jak začít nebo jaké by pro vás byly nejlepší úseky, promluvte si se svým lékařem nebo spolupracujte s fyzickým terapeutem nebo fitness trenérem, který vám dokáže zmapovat cvičební program přizpůsobený vašim potřebám. Protahovací cvičení jsou skvělým způsobem, jak doplnit vaše další cvičení pro diabetes, a jejich využití bude trvat jen několik minut denně.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o diabetu!

Nejnovější v diabetu 2. typu

5 způsobů, jak zvládnout diabetes typu 2 při práci z domova

Nedovolte, aby vám rutina práce z domova způsobila horskou dráhu s cukrem v krvi.  

Od Krista Bennetta DeMaia 31. března 2021 Sponzorovaný reklamní obsah

Food Rx: Endokrinolog sdílí to, co sní za den, aby pomohl předcházet diabetu 2. typu

Lékař ze Stanfordské univerzity, který se specializuje na léčbu lidí s diabetem 2. typu a obezitou, hovoří o záludném pojídání zeleniny a porcování rýže. . .

Od Kate Ruder 18. března 2021

Cukrovka 2. typu spojená se zvýšeným rizikem Parkinsonovy choroby

Genetická data naznačují, že může existovat přímý vztah mezi diabetem 2. typu a vyšším rizikem pohybové poruchy, jakož i její progresí. . .

Lisa Rapaport, 12. března 2021

Více důkazů Semaglutidová injekce jednou týdně pomáhá lidem s diabetem zhubnout

Semaglutid, prodávaný v nižší dávce pod značkami Ozempic a Rybelsus k léčbě diabetu 2. typu, může být také bezpečný a účinný při chronické váze. . .

Od Lisy Rapaportové, 8. března 2021

8 věcí, které by lidé s diabetem měli vědět o vakcínách proti COVID-19

Zjistěte více o bezpečnosti, účinnosti a významu očkovacích látek proti COVID-19, pokud vy nebo váš blízký žijete s diabetem 1. nebo 2. typu.

Od Kate Ruder, 21. ledna 2021

Existuje souvislost mezi diabetem 2. typu a znečištěním ovzduší?

Rozvíjející se vědecké studie naznačují, že vystavení znečištění ovzduší může ovlivnit riziko diabetu a ztěžuje zvládání této nemoci, pokud vy. . .

Od Kate Ruder 20. ledna 2021

Metformin může vést ke zdravějšímu těhotenství u žen s diabetem 2. typu

Těhotné ženy s diabetem 2. typu, které užívaly metformin, přibraly na váze, vyžadovaly méně inzulinu a měly nižší riziko porodu velkých dětí. . .

Od Lisa Rapaportová 10. prosince 2020

Většina pacientů s diabetem může mít za 10 let velmi vysoké riziko smrtelné srdeční choroby

Nová zjištění studie zdůrazňují důležitost zvládání rizikových faktorů srdečních chorob, pokud žijete s diabetem 2. typu.

Od Melissy John Mayer 1. prosince 2020

Středomořská strava vázaná na 30 procent sníženého rizika diabetu u žen

Dvacetileté výsledky sledování pomáhají osvětlit klíčové cesty v těle, které pomáhají vysvětlit ochranné výhody tohoto oblíbeného stylu stravování.

Od Becky Upham 23. listopadu 2020

7 nízkosacharidových dietních chyb, kterým je třeba se vyvarovat, pokud máte cukrovku

Omezení sacharidů je základem léčby diabetu, ale není spolehlivé. Vyhněte se těmto chybám s nízkým obsahem sacharidů pro lepší zdraví s diabetem 2. typu.

Od K. Aleisha Fetters 13. listopadu 2020 “

Thinkstock

Když zvládáte exokrinní pankreatickou insuficienci (EPI), jíst zdravou výživu nestačí k získání potřebné výživy. Důvodem je, že pro lidi s EPI pankreas neprodukuje dostatek enzymů potřebných k trávení jídla, takže tělo důležité živiny neabsorbuje.

Užívání náhradních trávicích enzymů vám pomůže strávit jídlo, ale je také dobré hledat příznaky podvýživy a pravidelně kontrolovat hladinu vitamínů.

Spojení mezi EPI a výživou

Když jíte jídlo, putuje do vašeho žaludku, kde molekuly zvané enzymy rozkládají větší kusy jídla na menší, které mohou buňky v těle využít k energii a výživě. “Většina trávení probíhá v důsledku exokrinních sekrecí pankreatu,” říká Steven D. Freedman, MD, PhD, profesor medicíny na Harvardské lékařské škole a ředitel Centra pro pankreas v Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostonu. “Když jídlo vstoupí do žaludku, slinivka vylučuje enzymy jako tekutý džus, který tráví tuky, bílkoviny a sacharidy.” ”

K EPI dochází, když slinivka není schopna produkovat dostatek těchto trávicích enzymů, nebo se enzymy zaseknou v ucpaných kanálech ve slinivce a neuvolní se. EPI je chronický stav, který se může mimo jiné objevit u lidí s cystickou fibrózou, cukrovkou a rakovinou slinivky. Mezi příznaky EPI patří ztráta hmotnosti, bolest žaludku, průjem a další změny trávení.

Dr. Freedman říká, že mnoho dalších gastrointestinálních poruch může způsobit podobné příznaky a EPI je často špatně diagnostikována. Říká, že nejlepší způsob, jak diagnostikovat EPI, je identifikovat konkrétní symptom a zjistit, zda reaguje na léčbu. “Nejcharakterističtějším příznakem EPI je bledá, mastná a mastná stolice, a když dáme člověku kapsle s pankreatickým enzymem EPI, tyto příznaky zmizí,” říká. Laboratorní test, který měří množství určitého pankreatického enzymu ve stolici, může také pomoci při diagnostice EPI.

EPI a příznaky podvýživy

Kdykoli vaše tělo není schopno rozebrat a správně absorbovat živiny v potravinách, představuje podvýživa riziko. Freedman říká, že protože lidé s EPI nemohou absorbovat tuk, je jedním z největších problémů nedostatek zdravých tuků a příjem dostatečného množství kalorií potřebných pro celkové zdraví. Nedostatek živin z nedostatku vitamínů rozpustných v tucích je problém a může vést k únavě a ohrožovat zdraví kostí.

Mezi obecné příznaky podvýživy patří pocit únavy a podráždění, bolest kostí nebo kloubů, pomalé hojení ran a častější infekce. Osoby s podvýživou mohou mít další příznaky související se specifickým nedostatkem vitamínů.

“Vitamíny A, D, E a K často potřebují lidé s exokrinní insuficiencí pankreatu, protože tělo je nedokáže rozebrat,” říká Vandana Sheth, RD, CDE, dietoložka v oblasti Los Angeles a mluvčí pro Akademii výživy a dietetiky. Mezi možné příznaky nedostatku vitaminu patří:

Problémy s viděním. Vitamín A je rozhodující pro zdraví očí a mezi příznaky nedostatku vitaminu A patří noční slepota, což je problém vidět za špatného světla nebo v noci. Také nedostatek vitaminu E může vést ke https://harmoniqhealth.com/cz/ zhoršení zraku.

Osteoporóza. Vitamín D pomáhá tělu vstřebávat vápník a hraje roli v prevenci osteoporózy. Příznaky nedostatku vitaminu D mohou být zpočátku vágní a obtížně rozpoznatelné, proto se lidem s poruchami trávení, jako je EPI, doporučuje pravidelné testování hladin vitaminu D.

Modřiny a krvácení. Vitamín K hraje roli při srážení krve a příznaky nedostatku zahrnují snadné podlitiny a krvácení.

Svalová slabost. Vitamín E je antioxidant, který chrání buňky a posiluje imunitu. Mezi příznaky nedostatku vitaminu E patří svalová slabost.

Snížení rizika podvýživy

Sheth doporučuje konzultovat se svým lékařem nebo dietologem kompletní nutriční screening, aby zkontrolovala potenciální podvýživu a nedostatek vitamínů. Jakmile budou vaše hladiny vitamínů a minerálů zhodnoceny, může vám lékař nebo dietolog pomoci upravit jídelníček a doporučit potřebné doplňky k nápravě nedostatků vitamínů.

Doporučují se také pravidelné kontroly u lékaře, aby se zjistila hladina vašich pankreatických enzymů, abyste se ujistili, že dostáváte správnou dávku náhradních enzymů pro správné trávení jídla a udržení dobré výživy.

Každý člověk s EPI bude mít jiné nutriční potřeby-například diabetik si bude muset hlídat příjem sacharidů, ale člověk s cystickou fibrózou potřebuje kalorickou dietu. Díky spolupráci se svým lékařem nebo dietetikem můžete najít správný nutriční přístup – dietní a doplňkový plán, který pomůže udržet příznaky EPI pod kontrolou a pomůže vám vyhnout se nedostatku vitamínů.

Více v Exokrinní pankreatické nedostatečnosti

Časté otázky o substituční terapii pankreatickým enzymem

Dlouhá cesta k mé diagnostice EPI

Kdy dělat, když vaše léčba EPI nefunguje

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o trávení!

Nejnovější v exokrinní pankreatické nedostatečnosti

Co se stane, když nebudete léčeni pro EPI

Exokrinní pankreatická insuficience nebo EPI může ovlivnit vaše zdraví, a to v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Zjistěte, proč je léčba EPI důležitá.

Od Erica Patino, 17. března 2021

Průvodce spotřebitele k substituční terapii pankreatickým enzymem (PERT)

Od Julie Stewart 17. března 2021

Řízení exokrinní pankreatické nedostatečnosti ve stáří

Lidé s EPI možná budou muset být vyšetřeni na určité zdravotní stavy a upravit svůj jídelníček a léky, jak stárnou.

Od Tami Swartz 17. listopadu 2020

Co vědět o krmení enterální trubicí, pokud máte EPI

Tento postup se používá k dodávání výživy lidem, kteří jsou ohroženi nedostatkem živin ve své stravě.  

Od Jessicy Migala 17. listopadu 2020

Co si nechat v tašce, pokud máte EPI

Mějte tyto zásoby po ruce, abyste zvládli příznaky vzplanutí, když jste na cestách.

Od Briana P. Dunleavyho 15. září 2020

Váš průvodce zdravím a výživou od A do Z k exokrinní nedostatečnosti pankreatu

Pokud máte EPI, můžete být zmatení z toho, jaké vitamíny a živiny potřebujete. Zde je přehled toho, co může vašemu stavu pomoci – nebo naopak bránit.

Od Abigail Libers 15. září 2020

Souvislost mezi EPI a zánětlivým onemocněním střev

Nekontrolovaný zánět v trávicím traktu může vést k exokrinní insuficienci pankreatu. Zjistěte, jak – a co dělat pro jeho správu.  

Od Abigail Libers, 23. června 2020

5 příznaků exokrinní nedostatečnosti pankreatu, které nezahrnují trávení

U lidí s EPI se může vyvinout nedostatek vitamínů, které jsou škodlivé pro jejich kosti, zrak a další.

Od Tami Swartz, 2. ledna 2020

6 způsobů, jak zmírnit zácpu z nedostatečnosti exokrinní pankreatu

Od Katherine Lee, 2. ledna 2020

Exokrinní pankreatická nedostatečnost: Komplikace pankreatitidy, o které byste měli vědět

Významné poškození slinivky břišní může způsobit vážný zažívací problém zvaný exokrinní pankreatická insuficience neboli EPI.

Od Briana P. Dunleavyho, 27. listopadu 2017 “

Thinkstock (3)

Emily Schaller, 31 let, nejen že žije s exokrinní pankreatickou insuficiencí (EPI), ale také s ní běhá – a to doslova.

Schallerová byla diagnostikována s EPI a cystickou fibrózou (CF) jako batole a prožila obě podmínky po většinu svého života.