Ale zbytečně se vystavujete riziku?

Ale zbytečně se vystavujete riziku?

Steak, telecí, vepřové a jehněčí (po nákupu vydrží 3–5 dní v chladničce). Mleté hovězí maso (po zakoupení vydrží 1–2 dny v chladničce). Nic není znepokojivější než čerstvé maso – a to z dobrého důvodu. Rychle se kazí a nikdo nechce strávit noc objímáním toalety.

Podle amerického ministerstva zemědělství (USDA) bude mít maso pravděpodobně označení „spotřebujte nebo zmrazte“ nebo „nejlépe, pokud ho spotřebuje“, které uvádí poslední datum doporučené balírnami nebo obchodníky s potravinami ke konzumaci ve špičkové kvalitě. Maso můžete často použít i po tomto datu, i když nemusí chutnat tak dobře. Data na etiketách vám ale nepomohou s důležitějším hlediskem: bezpečností masa. “Růst bakterií je hlavní starostí o trvanlivost masa a ryb,” říká Labuza. Když je maso skladováno nesprávně, „počet bakterií se každých 15–20 minut zdvojnásobí,“ říká. “Začnete s 10 000 bakteriemi na čtvereční centimetr na povrchu a rychle se dostanete k milionu.” Při tom čísle, pokud ho sníte, zvracíte. “Rychlost rozpadu závisí na množství vlhkosti, které je maso vystaveno (méně je lepší) a teplotě, při které je skladováno.” Proto byste neměli syrové maso vyndávat z lednice ani čekat příliš dlouho, než ho zkonzumujete. “Čím chladnější je, tím déle vydrží,” říká Labuza. Všechno maso by mělo být skladováno pod 40 °, ale Labuza ho uchovává v samostatné garážové chladničce nastavené na 32 °, takže snadno přečká datum spotřeby o několik dní, říká. Obecně platí, že chlazené maso by mělo být uvařeno do několika dnů od nákupu. Výjimkou je mleté ​​maso, které má kratší trvanlivost a mělo by být skladováno pouze 1–2 dny. Během zpracování je snadněji kontaminován škodlivými bakteriemi, jako jsou E. coli a Listeria monocytogenes – takže i když je čerstvý, musíte jej podle USDA uvařit na vnitřní teplotu 160 °, abyste se vyhnuli chorobám. A pamatujte si, Goldberg varuje: „Pokud necháváte syrové maso v autě při jízdě po okolí, kazí se ještě rychleji. ”

Zda se maso pokazilo, poznáte podle nezaměnitelného zápachu z octa nebo čpavku. Může být také slizký a barva může začít mizet. Mražené potraviny zůstávají v bezpečí na neurčito, ale podle USDA mohou časem ztratit na kvalitě. Nevařené pečeně, steaky a kotlety vydrží 4–12 měsíců, nevařené mleté ​​maso je dobré 3–4 měsíce a slaninu a klobásu lze zmrazit na 1–2 měsíce. 2. Syrová drůbež (po zakoupení vydrží 1–2 dny v chladničce). Tento pták by měl podle odborníků okamžitě odlétnout z regálů. [Zde je 10 zdravých a chutných způsobů, jak vařit drůbež. ] „Kuře se rychle kazí,“ vysvětluje Goldberg. Bakteriím, jako je salmonela, Staphylococcus aureus, Campylobacter jejuni a Listeria, se daří na syrovém nebo nedovařeném kuřeti a rychle se množí při teplotách vyšších než 40 °. Zabít je může pouze vaření (na 160 ° po celou dobu). Ačkoli to není federálně požadováno, mnoho obchodů dobrovolně uvádí data vyprodání drůbeže, poté je stáhnou z regálů. Ale ať už to datum říká cokoli, měli byste jej použít nebo zmrazit do dvou dnů od nákupu. Pokud si koupíte teplé, pečené kuře z trhu nebo potravinového řetězce, ujistěte se, že je při https://harmoniqhealth.com/cz/ nákupu horké a spotřebujte do dvou hodin. V opačném případě jej nakrájejte na kousky a uložte do chladu v mělkých zakrytých nádobách, které nenechávají mnoho prostoru pro vzduch; pak to snězte do 3-4 dnů. V mrazáku vydrží tepelně neupravená drůbež 9–12 měsíců. Ale i když zmrazení může zastavit další kontaminaci, nezabije bakterie, které již existují. To je jeden z důvodů rozmrazování mražené drůbeže v chladničce, říká Goldberg: „Bakterie rostou rychle na vnější straně kuřete nebo krůty, i když jsou uvnitř zmrazené. ”

3. Ryby (po zakoupení uchovávejte v chladničce 1–2 dny; zmrazené skladujte 3–8 měsíců). Mušle (uchovávejte v chladničce 1–2 dny; uchovávejte v mraženém stavu 3–12 měsíců). Zbytky ryb a měkkýšů (uchovávejte v chladničce 3–4 dny; uchovávejte zmrazené 3 měsíce). Syrové ryby, jako je maso a drůbež, mají často na obalu uvedeno datum spotřeby a neměli byste to ignorovat, protože „ryba má krátkou trvanlivost“, říká Labuza. Ale neměli byste být závislí pouze na tomto datu. Používejte nos – než ugrilujete nebo upečete, ucítíte lososa. Budete vědět, že se to pokazilo, pokud to produkuje silný rybí zápach a kolem okrajů hnědne nebo šedne. Čerstvé ryby vyvěrají zpět, když je stisknete; rozmazlená ryba je kašovitá. 3. Mléčné výrobky (použití závisí na produktu a geografickém stavu, ve kterém se prodává). Federální vláda nemá žádné požadavky na mléko, jogurty, sýry a další mléčné výrobky. Asi 20 států zavádí svá vlastní pravidla pro označování. Pasterizované mléko, pokud je skladováno ve vaší chladničce při správné teplotě (pod 40 ° C) bezprostředně po nákupu, může trvat 3–7 dní po datu „vyprodání“. Neexistuje však žádná záruka – a někdy začíná zapáchat před datem vypršení platnosti, říká Goldberg. Pokud je vynechán při teplotě nad 40 °, může rychle kynout. Bez ohledu na to, kdy jste si ho koupili, pokud páchne, hodte ho, říká Goldberg.

Co sýr? Tvrdé odrůdy, jako jsou švýcarské, čedarové nebo modré, jsou dobré až šest měsíců po datu prodeje. Smetanový sýr vydrží zhruba dva týdny. Pokud je na vnější straně bloku tvrdého sýra malá plíseň, nemusíte jej vyhazovat. Ušetřete peníze tím, že je seškrábnete (asi o 1/8 palce hluboko) a užijete si zbytek. 4. Vejce (skladujte v chladničce 3–5 týdnů po zakoupení). Čerstvá vejce mají dlouhou trvanlivost, pokud je rychle zchladíte. Ukončení platnosti nebo prodej podle data je někdy vyžadován státem a na vejcích klasifikovaných USDA (AA, A nebo B) se zobrazí datum balení (den, kdy byla vejce umytá, tříděna a vložena do kartonu). [Zjistěte pravdu o vejcích a cholesterolu. ] Chvíli po uplynutí doby použitelnosti nemusí žloutek při otevření prasknout, ale je stále bezpečné jíst, říkají odborníci. “Použil jsem vejce dva měsíce po datu na krabičce,” říká Labuza. “Jen je určitě nechej chladné.” “Vaječné skořápky jsou porézní, takže jak z nich uniká vlhkost, kvalita se snižuje, říká Goldberg.” Aby tomu zabránila, doporučuje je skladovat v kartonu. Vyhoďte prasklé vejce, pokud nevíte, jak se to stalo. Pokud jste viníkem, uložte vejce do nádoby a poté ho během pár dní použijte v pečeném receptu.

Vajíčka natvrdo, která se před uložením do lednice ochladí, vydrží podle amerického vejce až týden. Zlikvidujte je však, pokud se barva skořápky změní nebo je slizká. 5. Konzervované, zavařené a balené potraviny (uchovávejte při pokojové teplotě až pět let). Konzervované potraviny jsou často vaší nejbezpečnější sázkou na jídlo. Pokud je vaše komora dostatečně chladná-podle Texas AM University vydrží až pět let po „datu balení“ (obvykle vytištěném jako kód na spodní straně). (Nápověda: Nedávejte spíž k troubě, nebo dokonce k ledničce – vrhá spoustu tepla.) „Ve spíži jsem našel plechovku kuřete, které bylo sedm let, a bylo to skvělé,“ Říká Labuza. “Ale jindy jsem otevřel plechovku kondenzovaného mléka – ne tak starého – a byl to pevný hnědý gel.” Vyhodil jsem to. “[Ponechte si to, vyhoďte to – naučte se, jak vyčistit lednici.” ] Potraviny s vysokým obsahem kyselin, jako jsou rajčata a ananas, nevydrží tak dlouho. Použijte je do 12-18 měsíců od data balení. Pokud je plechovka ostře promáčknutá-nebo zejména pokud se vyboulí ven-okamžitě ji vyhodte, protože je velká šance, že byla nakažena botulismem, potenciálně život ohrožujícími bakteriemi.

Suché balené potraviny také zůstanou dlouho čerstvé, pokud jsou zabaleny a skladovány dobře a nejsou vystaveny vlhkosti. Například konzervované bramborové lupínky Pringles mohou trvat „2 nebo 2-1/2 roky,“ říká Labuza. Těstoviny a rýže si zachovají svoji chuť zhruba rok. Neotevřené pytle sušenek jsou dobré na několik měsíců. Label Language Tato příručka rozděluje kódy:

Datum „Prodat do“: Výrobci jej používají k připomenutí potravinářům, kdy mají produkty z regálů vyjmout. Datum „Nejlepší, pokud je použito“ nebo „Spotřebujte do“: Vztahuje se na chuť nebo kvalitu, nikoli na bezpečnost potravin. Po tomto datu se chuť a obsah živin mohly snížit, ale stále mohou být jedlé. (Poznámka: Datum spotřeby na kojenecké výživě a některých dětských příkrmech je stanoveno federální vládou a vztahuje se na období, ve kterém výrobek musí obsahovat plné množství živin popsané na štítku.) „Vyprší do“ nebo „Datum vypršení platnosti ”: Produkt byste měli po tomto datu vyhodit. Žádná kroutící se místnost. „Datum balení“: Kód na plechovkách a krabičkových potravinách udávající, kdy byl produkt zabalen. Může být těžké dešifrovat, ale obvykle si můžete vybrat alespoň rok. Další informace naleznete na stránce Lifescript’s Diet and Fitness Channel.

Jaké je vaše IQ pro bezpečnost potravin? Není nic horšího než vyleštění chutného jídla, které vás později zasáhne nevolností, zvracením a průjmem. Netušili jste, když jste si užívali předkrm, že během několika hodin zaplatíte vysokou cenu. Otrava jídlem, ať už nakažená v restauraci nebo u vás doma, není nikdy zábavná. Ale zbytečně se vystavujete riziku? Vyplňte náš kvíz o bezpečnosti potravin a zjistěte to.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o dietě a výživě!

Nejnovější ve stravě Výživa

7 tipů, jak zajistit, aby byly vaše stravovací návyky udržitelnější

Budováním zdravějšího talíře, který se méně zaměřuje na červené maso a více na rostliny, můžete pomoci snížit uhlíkovou stopu.

Od Hilary Machtové, 30. dubna 2021

Dieta HMR: Recenze plánu řízení hmotnosti, náklady, jídlo a další

Od Jessicy Migala 20. dubna 2021

Jaké jsou výhody rybího tuku pro paměť?

Jíst stravu bohatou na ryby je prospěšná pro váš mozek a zachování dlouhodobých kognitivních funkcí. Zda doplňky mohou přinést stejný přínos, je hodně. . .

Od Jessicy Migala 19. dubna 2021

5 výhod doplňků vitaminu C.

Vitamín C lze nalézt v mnoha potravinách, ale doplnění větších dávek vitaminu nabízí další výhody.

Od Moiry Lawlerové, 5. dubna 2021

7 Potenciální výhody přidání česneku do vašich receptů a jídel

Česnek není jen skvělý pro zvýraznění chuti vašich oblíbených jídel – může být prospěšný pro vaše zdraví.

Od Jessicy Migala 1. dubna 2021

10 kreativních způsobů, jak vařit s quinoou

Quinoa často hraje roli superpotravinového pomocníka ke zdravým hlavním jídlům, ale toto semínko toho dokáže mnohem víc. Pro inspiraci nehledejte nic jiného než. . .

Od Erin Palinski-Wade, RD, CDCES, 31. března 2021

12 potenciálních známek toho, že jíte příliš mnoho cukru

Rozrušený žaludek, podrážděnost a pomalost jsou všechna možná varování, že to se sladkostmi přeháníte.

Od Julie Revelant 30. března 2021

10 zdravějších zatočení na klasickém sendviči s grilovaným sýrem

Věřte tomu nebo ne, můžete z tohoto typicky shovívavého pohodlného jídla udělat zdravý oběd nebo večeři – aniž byste obětovali tu bohatou, sýrovou chuť. Tyto. . .

Od Lauren Bedosky 29. března 2021

10 polévek zabalených v bílkovinách, abyste byli spokojení

Začlenění bílkovin do polévek má mnoho zdravotních výhod – zde je 10 výživných receptů, jak začít.

Od Lauren Bedosky 19. března 2021

Další důkaz, že vejce denně nemusí držet doktora stranou

Nová studie naznačuje, že vejce pro vás nejsou dobrá, pokud jde o podporu dlouhověkosti, ale zjištění nejsou tak jednoduchá.

Od Lisy Rapaportové, 16. března 2021 “

Cvičení je jednou z domácích procedur Parkinsonovy choroby.

Parkinsonova choroba může velmi ztěžovat každodenní život, ale jednoduché domácí opravné prostředky, které pomáhají léčit Parkinsonovy příznaky, mohou život s tímto stavem usnadnit.

Svalová ztuhlost, slabost a třes Parkinsonovy choroby mohou narušovat každodenní činnosti, zejména s postupujícím onemocněním. A Parkinsonovy léky mohou způsobit zkreslené a nedobrovolné pohyby, což je vedlejší účinek známý jako dyskineze. Jednoduché úkoly, jako je oblékání, koupání nebo dokonce procházky po domě, mohou být frustrující.

Cvičení je nezbytnou součástí zvládání symptomů onemocnění, uvádí Nadace Michaela J. Foxe pro Parkinsonův výzkum. Plavání, jóga, tanec a chůze mohou pomoci vašim svalům zůstat v klidu, pokud máte Parkinsonovu chorobu.

Cvičení je zkoumáno jako možný zásah a možná ochranná opatření neuro [mozku], “vysvětluje Linda Pituch, manažerka pacientských služeb Nadace Parkinsonovy choroby.„ Není to průkazné, ale cvičení může být nakonec vnímáno ve stejném duchu jako léky. – léčba, kterou nepřeskočíte. “

Protahování k uvolnění tuhých svalů Parkinsonovy choroby 

Následující protahovací a pružná cvičení mohou pomoci uvolnit ztuhlé svaly, zlepšit flexibilitu a usnadnit každodenní úkoly:

Postavte se čelem ke zdi, asi 8 palců daleko a natáhněte ruce nahoru. Položte ruce na zeď pro rovnováhu a natáhněte ruce a záda. Položte záda ke zdi a podepřete se rychle, zvedněte kolena co nejvýše. Posaďte se na židli s vysokými, rovnými zády a natáhněte ruce za záda a ramena posuňte co nejdál. Při protahování zvedněte hlavu směrem ke stropu. Vsedě v křesle dupejte nohama nahoru a dolů a pumpujte rukama dopředu a dozadu po stranách.

Dieta s nižším obsahem bílkovin pomůže lékařům lépe pracovat

Vaše strava může ovlivnit, jak dobře vaše léky pomáhají zvládat běžné příznaky Parkinsonovy choroby, včetně třesu (nedobrovolného třesu) a zácpy.

Diety bohaté na bílkoviny mohou například omezit absorpci levodopy ve vašem těle v přípravku Sinemet, běžném léku používaném při léčbě Parkinsonovy choroby. V důsledku toho někteří lékaři doporučují, aby lidé s Parkinsonovou chorobou omezili příjem bílkovin na 12 procent jejich celkových denních kalorií. A užívání léků nalačno před jídlem může vašemu tělu pomoci vstřebat drogu, konstatuje Nadace Parkinsonovy choroby.

Nadace Michaela J. Foxe doporučuje vyhýbat se některým potravinám kvůli možným interakcím s léky, včetně:

Uzené, kvašené nebo sušené maso nebo ryby Stárnutý sýr (čedar, niva, hermelín) Kysané zelí (kysané zelí, kimchi) Sójové produkty (tofu, sójová omáčka) Červené víno a pivo Doplňky ze železa (oddělte je od dávky léků o dvě a více hodin )

Ovoce a zelenina ve vaší stravě navíc mohou chránit funkci nervových buněk a případně pomoci udržet Parkinsonovy příznaky pod kontrolou. Ovoce a zelenina také poskytují vlákninu, která může stimulovat pohyb střev a předcházet zácpě. Požádejte svého lékaře o doporučení výživovému specialistovi, který vám pomůže snáze dodržovat zdravou výživu.

Trénink chůze ke zlepšení rovnováhy

Pacienti s Parkinsonovými příznaky mohou zlepšit svou léčbu tím, že doma dělají takzvaný „trénink chůze“. To zahrnuje nácvik nových způsobů, jak stát, chodit a otáčet se. Lidé, kteří procházejí výcvikem chůze, by se měli pokusit:

Udělejte velké kroky při chůzi přímo vpřed se zaměřením na správnou formu od paty k patě. Při otáčení nebo chůzi držte nohy alespoň 10 palců od sebe, abyste měli větší oporu a snížili riziko pádů. Vyvarujte se obuvi s gumovou podrážkou, protože ta může přilnout k podlaze a zvýšit riziko pádu. Kráčejte ustáleným rytmem.

Procvičte si trénink chůze s pomocí metronomu, nástroje, který hudebníci používají k udržení stabilního rytmu.